Hovedseksjon

Funn fra følgeforskning om fleksibel opplæring og innovativ læringsteknologi

Diagram

 

19.desember 2025 fikk vi overlevert rapporten fra følgeforskningen om prosjektet «Fleksibel opplæring og innovativ læringsteknologi».

 

Våren 2023 initierte Oslo VO Helsfyr prosjektet «Fleksibel opplæring og innovativ læringsteknologi», finansiert av delprogram Sysselsetting under områdesatsingene i Oslo. Målet med prosjektet har vært å teste ut ulike typer læringsteknologi som kan gi mer fleksibilitet i opplæring og veiledning for voksne innvandrere. I løpet av perioden har vi testet ut fire ulike typer læringsteknologi, som på ulike måter skal fleksibilisere voksnes læring.

 

For å få systematisk kunnskap om hvordan utprøvingene har fungert, og om målene med utprøvingene har blitt nådd, har Ideas2evidence gjennomført dette følgeforskningsoppdraget i samarbeid med Asbjørn Kårstein ved Universitetet i Innlandet. Denne rapporten oppsummerer hovedfunn fra følgeforskningen. Funnene i rapporten er basert på resultater fra spørreundersøkelser, registerdata og brukerstatistikk, i tillegg til en rekke intervjuer og flere observasjoner i klasser.

 

Vi takker alle deltakere og lærere som har stilt til intervju og åpnet for å observere i undervisningssituasjonen. Vi vil også takke forskningsmiljøet for en god og spennende prosess, og ikke minst en nyttig rapport med godt begrunnede funn og anbefalinger for veien videre.