Oslo VO Helsfyr/Utdanningsetaten har utviklet et eget utdanningsløp for voksne minoritetsspråklige som ønsker å ta fagbrev i kokk og ernæringskokkfag. Undervisningstilbudet følger samme modell som tømrer- og barne- og ungdomsarbeiderutdanningen for minoritetsspråklige. Tilbudet er rettet mot elever som er i stand til å ta en fagutdanning på videregåendeskole-nivå.
Opplæringen skjer i henhold til læreplanene og målet er at lærlingene skal få fullt fagbrev som kokk eller ernæringskokk etter 4 år.
Fagopplæring med språkstøtte
Modellen er basert på et 4-årig utdanningsløp integrert med opplæring på læreplass over 4 år. Læretiden i bedrift vil gradvis øke i løpet av de fire årene. I tillegg til opplæring i felles- og programfagene på vg1- og vg2-nivå gis det språkstøtte og yrkesrettet norskopplæring både på skolen og i lærebedrift gjennom hele løpet.
Deltagerne tegner allerede første undervisningsår lærekontrakt med godkjent lærebedrift. Læretid i lærebedrift øker år for år fra en dag pr. uke første undervisningsår til fire dager siste undervisningsår. De resterende ukedagene følges undervisning på skolen. Dette for å knytte sterke bånd til arbeidslivet gjennom hele utdanningsløpet og skape best mulig vekselvirkning mellom teori og praksis.
Ny klasse startet høsten 2024, det er planlagt løpende påfyll etter hvert som deltakere avslutter etter individuell progresjon i et modulstrukturert løp.
Hvordan søke:
Du søker via ditt lokale NAV-kontor (ekstern lenke)- les mer om søkeprosessen her.





